top of page
free-icon-phone-call-4030354.png
Photo Henri Victor Regnault
Photo Fritz Klatte

Pierwsze kroki: odkrycie materiału

Historia okien plastikowych (okien PVC) zaczyna się od odkrycia samego materiału - polichlorku winylu (PVC). W 1835 roku francuski chemik Henri Victor Regnault po raz pierwszy zsyntetyzował PVC, ale w tamtym czasie nie znaleziono praktycznego zastosowania tej substancji. Na początku XX wieku zainteresowanie PVC wzrosło: w latach 1912-1913 niemiecki chemik Fritz Klatte otrzymał patent na przemysłową produkcję tego polimeru, co stało się impulsem do jego dalszego wykorzystania w różnych dziedzinach.


Pierwsze próby zastosowania PVC w konstrukcjach okiennych

W latach 30-tych XX wieku PVC zaczęto produkować na skalę przemysłową, ale początkowo wykorzystywano go do produkcji rur, wykładzin podłogowych i izolacji kabli. Pomysł wykorzystania PVC do produkcji okien pojawił się w Niemczech w latach 40-tych i 50-tych XX wieku, ale pierwsze projekty były niedoskonałe: były kruche, podatne na żółknięcie i nie były w stanie wytrzymać naprężeń klimatycznych. Doprowadziło to do tymczasowego spadku zainteresowania oknami plastikowymi.

Historia okien PVC

Photo Heinz Pasche
Zaangażowanie w niedobory benzyny podczas kryzysu energetycznego w latach 70.

Wynalezienie i rozwój okien z PVC

W 1952 roku niemiecki inżynier Heinz Pasche opatentował pierwszy projekt okna z PVC: metalowa rama była wyłożona tworzywem sztucznym. W 1954 roku firma Trocal (Niemcy) rozpoczęła masową produkcję profili okiennych z PVC. W 1959 roku pierwsze plastikowe okna zostały zainstalowane w domach mieszkalnych w Niemczech, co było początkiem masowej dystrybucji tego produktu.

Aby spopularyzować nowy typ okien, w Niemczech przeprowadzono kampanie marketingowe: mieszkańcy otrzymali bezpłatną instalację okien plastikowych, aby zademonstrować ich jakość i niezawodność. Przyczyniło się to do szybkiego wzrostu popytu i rozpoczęcia „boomu PVC” w całej Europie.

 

Udoskonalenie techniczne

Pierwsze okna PVC miały szereg wad: niewystarczającą sztywność i skłonność do odkształceń. Rozwiązaniem problemu było wzmocnienie plastikowych profili metalowymi wkładkami, co znacznie zwiększyło wytrzymałość i trwałość konstrukcji. W latach 70-tych, w kontekście kryzysu energetycznego, okna PVC zaczęły wypierać swoje drewniane odpowiedniki ze względu na lepszą izolacyjność termiczną i energooszczędność.

budynek produkcyjny
dziecko przed oknem
stare i nowoczesne okna

Dystrybucja w Polsce

Pierwsze okna plastikowe z PVC zaczęły pojawiać się w Polsce na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Masowa dystrybucja i rozwój rynku okien plastikowych w kraju nastąpił już w latach 90-tych i 2000-tych, kiedy okna PVC stały się dostępne nie tylko dla zamożnych nabywców, ale także dla ogółu społeczeństwa. Do tego czasu w Polsce, podobnie jak w większości krajów Europy Wschodniej, dominowały drewniane konstrukcje okienne, a okna plastikowe uważane były za rzadkość i luksus.

W latach 90-tych na polskim rynku pojawiły się pierwsze firmy specjalizujące się w produkcji i montażu okien PVC oraz rozpoczął się import gotowych konstrukcji z Europy Zachodniej. Od tego czasu okna plastikowe szybko zyskują na popularności ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne i użytkowe.

W dzisiejszych czasach

Myśl inżynieryjna nie stoi w miejscu. Proces produkcji jest stale udoskonalany, opracowywane są nowe technologie i ulepszane surowce. Nowoczesne produkty biją wszelkie rekordy trwałości. Według zapewnień producentów, okna plastikowe mogą służyć ponad pół wieku bez pogorszenia swoich właściwości. Jeśli wcześniej oknom PCV zarzucano nieekologiczność, co w zasadzie częściowo było prawdą, to obecnie problem ten został całkowicie rozwiązany, gdyż w produkcji całkowicie zrezygnowano z użycia metali ciężkich, a przede wszystkim szkodliwego dla środowiska ołowiu. Zastąpiono je całkowicie nieszkodliwym cynkiem, co pogodziło producentów i ekologów.

Okna PVC przeszły długą drogę od laboratoryjnego odkrycia do masowego produktu, który dziś stał się standardem nowoczesnego budownictwa dzięki połączeniu technologii, niezawodności i energooszczędności

witamy

Darmowa diagnostyka

Skontaktuj się z nami

bottom of page